Roślinne i ludzkie komórki macierzyste Poznań, a kosmetologia

komórki macierzyste Poznań

Jak wiemy, naukowcy lubią eksperymentować. Biotechnologia pozwala nam na wiele. To wszystko w poszukiwaniu nowych możliwości, wydłużenia życia, opóźnienia procesów starzenia. Czy są jakieś efekty? Jak najbardziej! Jednym z najważniejszych odkryć ostatnich lat są komórki macierzyste. Zobaczmy, o co z nimi chodzi.

Komórki macierzyste Poznań – Ludzkie komórki w kosmetykach?

Niektóre eksperymenty nas nie dziwią. Kosmetyki ze śluzem ślimaka, algami, czy jadem węża. Ale co powiedzieć o ludzkich komórkach? Polskie prawo i dyrektywy unijne zabraniają wykorzystywania ludzkich komórek macierzystych w kosmetologii. Jednak znajdują się one także w roślinach. A w 2009 roku naukowcy odkryli, że na ludzkie komórki macierzyste Poznań działają substancje znajdujące się w komórkach roślin. Ale co w nich takiego niesamowitego? Mają dwie niezwykłe cechy:

  • zdolność do powielania się – tworzenia własnych kopii siebie,
  • możliwość różnicowania się w inne, wyspecjalizowane komórki.

To znaczy, że mogą naprawiać i uzupełniać uszkodzone tkanki. Niestety wraz z upływem lat ich ilość maleje. To właśnie dlatego nasza skóra  i cały organizm się starzeje. Między innymi dzięki biotechnologii, udało się wyodrębnić zawartość komórek macierzystych roślin i zamknąć ją w nośnikach, takich jak liposomy, mogących przenikać przez naskórek. Tym sposobem do kosmetologii wkradła się nowa generacja pielęgnacji skóry. Ekstrakt z komórek macierzystych przynosi ogromne efekty. Spowalnia starzenie, przyspiesza regenerację. Kosmetologia to jedno, medycyna to drugie. Czy lekarze wykorzystują ludzkie komórki macierzyste? Jak najbardziej.

dobry ortopeda Poznań

Dobry ortopeda Poznań, czyli lekarze, którzy leczą komórkami macierzystymi

Leczenie komórkami macierzystymi znalazło szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, ortopedii, onkologii i wielu innych dziedzinach. Są niezwykle skuteczne w leczeniu chociażby raka piersi, różnego rodzaju białaczek, czy nadmiernego wypadaniu włosów. Ale ogromnie cenne są komórki macierzyste w ortopedii. Każdy dobry ortopeda Poznań ceni sobie ich działanie. Przyśpieszają regenerację uszkodzonych tkanek, uśmierzają dolegliwości bólowe, a pacjenci nieraz wracają do pełni sprawności. Widzimy, że nauka, technologia i zapał niektórych ludzi prowadzi do coraz lepszych odkryć. Może niedługo każdy z nas będzie korzystał z komórek macierzystych?