Cięcie wodą to metoda zwana inaczej obróbką strumieniowo-ścierną, wodna-ścierną albo obróbką hydro-abrazyjną. Metoda ta polega na przecinaniu materiałów o maksymalnej grubości nie przekraczającej 460 mm za pomocą ekstremalnie wysokiego ciśnienia wody. Dowiedz się więcej informacji o metodzie, jaką jest cięcie wodą.
Cięcie wodą – najważniejsze informacje
Cięcie wodą to metoda cięci nie tylko metali, ale również i innych materiałów z wykorzystaniem strumienia wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Obróbka za pomocą urządzenia zwanego WaterJet umożliwia przecięcie wodą nawet duże elementy albo kilka jednocześnie. Technologia ta umożliwia obróbkę materiału o różnej grubości, jednak zazwyczaj wynosi ona do 460 mm. Materiały, jakie można obrabiać tą metodą to kamień naturalny, stal węglowa, stal nierdzewna, szkło, ceramika, drewno i wiele innych materiałów. Jak każda metoda cięcie wodą posiada nie tylko zalety, ale również i wady.
Do największych zalet cięcia wodą zaliczymy:
- czystość podczas obróbki – podczas obrania materiałów nie są wytwarzane pyły, co powoduje, że obróbka jest czysta,
- precyzja – obrabiane materiały są bardzo precyzyjne, nie wymagają dalszej obróbki, gdyż krawędzie wykonane są idealnie,
- niska temperatura podczas obróbki – do obróbki nie wykorzystuje się wysokiej temperatury, dzięki czemu nie powstają odpryski spowodowane wysoką temperaturą,
- możliwość obróbki nie tylko metali – możliwe jest obrabianie materiałów nie tylko metalowych, ale również szklanych, ceramicznych czy gresowych.
Pomimo tego, że metoda WaterJet posiada wiele zalet, to niestety ma również i kilka wad. Pierwszą z nich jest ograniczenie w geometrii materiałów – tą metodą mogą być obrabiane jedynie materiały o płaskiej powierzchni. Spowodowane jest to konstrukcją maszyny tnącej. Najlepiej obrabia się cienkie materiały. Im grubsze, tym większy kłopot podczas obróbki sprawiają – wydłuża się czas i zwiększają koszty produkcji.