Jak wygląda produkcja sprężyn samochodowych?

produkcja sprężyn

Jesteś mechanikiem? Zatem wiesz, że jednymi z najważniejszych części są sprężyny. Ich ceny ostatnio podskoczyły w górę. Jak właściwie wygląda produkcja sprężyn samochodowych? Dowiesz się tego po przeczytaniu naszego artykułu. Zapraszamy.

Teoria a praktyka

Sprężyna, jest to element, którego odkształcenie jest spowodowane siłami lub momentami zewnętrznymi, mające na celu zmagazynowanie, a następnie oddanie energii odkształcania sprężystego – w przypadku sprężyn naciskowych poprzez zbliżanie się do siebie zwoi pod działaniem osiowej siły ściskającej, sprężyn naciągowych poprzez oddalanie się od siebie zwoi pod działaniem osiowej siły rozciągającej, natomiast w przypadku sprężyn skrętowych poprzez skręcanie zwoi pod działaniem siły obwodowej. W praktyce sprężyny to elementy niezbędne do funkcjonowania większości maszyn i wielu przedmiotów. Mechanicy zamawiają je regularnie. Jak właściwie wygląda produkcja sprężyn?

produkcja sprężyn Poznań

Produkcja sprężyn – Jak to wygląda?    

Ponieważ sprężyny wykorzystuje się w różnych branżach, muszą one spełniać inne funkcje. Co za tym idzie, powinny różnić się parametrami. Ich uzyskanie jest możliwe dzięki zastosowaniu precyzyjnej technologii produkcji i ściśle kontrolowanemu procesowi zarządzania jakością. Jak wygląda to w praktyce? Na pewno miałeś okazję słyszeć o maszynach CNC. Numerycznie sterowane maszyny to właśnie sekret precyzji przy produkcji sprężyn. Jednak produkcja sprężyn Poznań to nie tylko maszyny CNC i ich praca. W sprawnie działającej fabryce dobrze funkcjonuje linia produkcyjna, której pierwszym etapem procesu jest nawijanie sprężyny o określonej długości, a następnie hartowanie materiału w celu nadania produktowi konkretnych właściwości. Co dalej? Szlifowanie zakończeń elementów po to, aby umożliwić ustawienie sprężyny w pozycji pionowej i przetestowanie, czy będzie ona odporna na proces zgniatania.

Ten ostatni etap jest tak naprawdę próbą, czy sprężyna nadaje się do wysyłki do klienta. Jeśli spełnia wszelkie wymagane parametry dokonuje się jej laserowego oznaczenia – nazwa producenta oraz data produkcji.