Dźwig Poznań – Gdzie w Polsce znajduje się ważny dźwigowy zabytek?

dźwig Poznań

Polska kryje na swoim terenie wiele pięknych zabytków, krain geograficznych a także śladów różnych kultur. Jednym z zabytków, którym można się pochwalić jest najstarszy i największy żuraw średniowiecznej Europy. Gdzie? O tym w artykule. Powiemy też ile metrów mierzy największy dźwig Poznań na świecie.

Polski zabytek, najlepiej zachowany w Europie

Jak wspomnieliśmy we wstępie, w Polsce znajduje się niezliczona ilość wartych zobaczenia zabytków. Jednym z takich zabytków jest Żuraw w Gdańsku. Słynny żuraw składający się z dwóch ceglanych wież i drewnianego mechanizmu dźwigowego został wybudowany w latach 1442-1444.  Jest to największy i najstarszy dźwig portowy średniowiecznej Europy. Od powstania służył jako urządzenie do załadunku towarów i balastu na statki oraz do stawiania masztów jednostek. Mechanizmem są dwie pary kół deptakowych o średnicy około sześciu metrów każde. Siłą napędową byli ludzie stąpający wewnątrz tych bębnów. Urządzenie było w stanie podnieść ciężar dwóch ton na wysokość 27 metrów bądź, po sprzęgnięciu obu par kół, 4 t na wysokość 11 m. Niestety w 1945 roku żuraw został podpalony. Bramę zrekonstruowano w końcu lat 50. Obecnie Żuraw w Gdańsku nie pełni już swojej pierwotnej funkcji i został zaadaptowany na muzeum. A ile mierzy największy dźwig Poznań na świecie?

dźwig Bydgoszcz

Dźwig Bydgoszcz – Powiedzmy o światowym rekordzie

Nasz polski zabytkowy żuraw robi wrażenie jako element historyczny. ale nie gabarytowo, dawniej nie było możliwości, by tworzyć tak duże maszyny. Aktualnie dźwigi Bydgoszcz zazwyczaj budzą w nas podziw, jako ogromne i mocne maszyny. Przewyższają pięciopiętrowe budynki i podnoszą setki, a nawet tysiące kilogramów na raz.  Ale maszyny, które widujemy na co dzień są maleństwami w porównaniu z największym dźwigiem na świecie! Ma on kilka metrów więcej niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie! Chodzi o Liebherr LR 13000 Ile metrów ma dokładnie? Mierzy on ponad 245 metrów wysokości. Jego waga również wprawia w zdumienie. Waży 600 ton, a unieść może ich 3000. To nieprawdopodobne liczby. Trwają prace nad jeszcze większym modelem. Czy zakończą się powodzeniem?